Klamplı Sünnet Nedir

Klampli sünnet,giderek yaygınlaşan,dikişsiz, kanamasız,pansumansız, sorunsuz bir şekilde yapılan modern bir sünnet yöntemidir.

 Plastik bir kıskaç ile sünnet derisinin sıkıştırılması ve ardından kesilmesine dayanır.Sünnet derisi sıkıştırıldığı için kanama riski bulunmaz.Sonrasında pansuman yapmaya gerek yoktur.

 Kesilen doku cerrahi prensiplere uygun olarak kesildiği için herhangi bir poblemle karşılaşılmaz.Hedef kesilen yara dudaklarının dikiş atılmadan plastik klample bir arada tutulmasıdır.Bu şekilde iyileşme çok daha hızlı olmaktadır.

 Bu yöntem bir çok ülkede kullanılmaktadır.Ülkemizde de plastik klampler doktorların katıklarıyla tasarlanmış olup kullanıma sunulmuştur.Kullanım kolaylığı giderek yaygınlaşmasına neden olmuştur.

 Çocuğun yaşına ve pipi boyuna göre çeşitli boylarda mevcuttur.10 numaradan başlayıp 18 numaraya kadar numaralarda bulunmaktadır.

 Tek kullanımlık plastik kıskaçlar 2 parçadan oluşmaktadır. İlk bölüm şeffaf huni benzeri 2cm uzunluğunda içi boş parçadan oluşuyor.ikinci parça ise kilit mekanizması olan yuvarlak bir plastikten oluşmaktadır.